2. července 2012

Předávání dárečků v Nemocnici Na Bulovce – 23.6.2012


Předávání dárečků kulíškům a jejich maminkám pro mě bylo nesmírně silným zážitkem. Jako koordinátorka jsem vůbec poprvé navštívila nemocnici Na Bulovce s nastřádanými dárky. Myslím, že překvapení se dělo na obou stranách a paní doktorka Petra Dedková byla nadšená, kolik věcí jsem přivezla.

 Zazvonila jsem na JIP, paní doktorka mě provedla na doktorský pokoj a tam jsme začaly vybalovat. Nejdříve přišel na řadu úžasný kalendář Nedoklubka s fotky kulíšků. Paní doktorka se rozplývala, jak nádherné dětičky jsou a těšila se, co dál vybalíme. Na řadu přišly praktické věci – fleece na dečky od firmy Látky Mráz a zavinovačky od paní Pallové z Holešova. Jaká radost! Jak jsou barevné! No ty jsou krásné! To je perfektní! To určitě užijeme, hned je dám sestřičkám na vyprání! A nadšení dál jen rostlo – tašky plné pletených čepiček, ponožtiček, soupraviček (od Jiřiny Honsové, Anny Fukové, Libuše Matějíčkové, Renaty Čoudkové, Zdenky Rigové a dalších). Pak jsme se společně podívaly na ručně vyrobené dárečky z korálků a drátků (od různých dárců z různých míst) a krásná zvířátka, ponožkové medvědy a kočičky od paní Rigové. Jé kočka! Jé a další! Jé no těch je! No ty jsou úžasné!

Na Bulovce mají pro nedonošeňátka celkem 16 lůžek, 12 inkubátorů a 2 pokojíčky pro maminky s kulíšky, než mohou jít domů. Na Bulovce se starají o „větší“ dětičky, které mají váhu kolem 1000g, často doléčují děti z perinatologických center. Znamená to tedy, že se u nich vystřídá poměrně hodně maminek s kulíšky a zužitkuje se tedy hodně dárečků!

A že jich doopravdy hodně bylo: kalendář Miminka do dlaně, fleece na dečky, 7 rychlozavinovaček, 2 pletené soupravičky (svetřík, čepička, bačkůrky), 86 pletených čepiček s bačkůrkami, 18 pletených čepiček, desatery pletené ponožtičky, 19 různých dárečků z korálků, drátků apod., 31 ušitých dárečků-zvířátek, srdíček, atd. a brožury Nedoklubka.

Paní doktorka Dedková je úžasná a obdivuhodná žena – optimistická osobnost, která umí kolem sebe rozdávat tolik potřebnou energii. O každém kulíškovi mluvila s láskou, jakoby každé miminko v péči bylo její vlastní. Umím si představit, jak dokáže být empatická a zároveň profesionální.

A pak mne paní doktorka vzala dozadu a ukázala mi oddělení a ty překrásné dětičky, které aktuálně Na Bulovce na JIP mají. O všech mluvila nádherně. Tohle je bojovník. Tady máme dvě šikulky. Tady je úžasný chlapeček, tady šikovná holčička… 

Obě s paní doktorkou máme dvě donošené zdravé děti a troufnu si říci i za ni: obdivujeme každou maminku, jejíž děťátko se octne na JIP. Myslíme si, že každý, byť symbolický, projev podpory může pro tyto maminky znamenat mnoho. Vědomí, že v tom nejsou samy. A to není málo.

Díky všem, kteří nám věnovali nějaký dáreček. Má to smysl.

Lenka Vokáčová
2 komentáře:

  1. Leni, nádherně jsi předávání dárečků popsala. Jakoby se člověk mohl přenést přímo na místo. Díky za všechny nové miminka i jejich rodiče a sestřičky a lékaře též !

    OdpovědětVymazat
  2. Krásně napsané Lenko! Skvělá atmosféra, skvělá paní doktorka, super dárečky a mnoho optimismu a energie!
    Děkuju za Vás všechny - skvělé lidičky, kterým není lhostejný osud druhých!
    Verča a DOmča :-)

    OdpovědětVymazat