29. května 2012

Péče o předčasně narozené miminko

Na četné dotazy maminek s předčasně narozenými a ještě hospitalizovanými miminky, přinášíme krátký souhrn rad a doporučení ohledně péče o miminka na Jednotce intermediární péče. Zdrojem těchto rad je Bc. Lucie Přikrylová, porodní asistentka, dětská sestra pracující na jednotce intenzivní neonatologické péče, laktační poradkyně a v neposlední řadě spolupracovnice Nedoklubka.
Každá sestřička i maminka předčasňátka má však jiné zkušenosti, proto bychom Vás rádi požádali o jejich sdílení. Co se osvědčilo Vám? Pište své postřehy a rady jako komentáře pod článek či na e-mail liskovcova@nedoklubko.cz.
Rádi bychom tímto článkem pomohli tápajícím maminkám předčasně narozených miminek. Děkujeme!


---------------------------------------------------------------------------------------------------Ze začátku není dobré kupovat kosmetiku parfémovanou, s konzervačními látkami a ani příliš aromatickou přírodní. Na promašťování velmi suché kůže předčasňátka se na jednotce intermediární péče používá např. Neoaquasorb (http://www.samoleceni.cz/8595047101381/cremor-neoaquasorb-1000g-csc): je to hodně mastný krém, spíše mast, kterou miminko promazáváme právě v případech, kdy má velmi suchou kůži. Z přírodní kosmetiky je vhodný mandlový olej, také je možné použít slunečnicový nebo olivový, ty jsou ale hodně mastné. Spíše se preferuje olej mandlový (př. http://www.nobilis.cz/zbozi/mandlovy-olej-jemny-256).
Hodně se používá kosmetika Weleda (https://www.weleda.cz/) či Nobilis Tilia (http://www.nobilis.cz/).lékárenské kosmetiky je vhodný buď výše zmíněný krém Neoaquasorb, nebo mast Lenienska (http://www.lekarna.cz/leniens-mast-125ml), velmi dobrá je též klasická modrá Indulona.


Na zadeček je vhodná klasická dětská mast z lékárny, vyrábí se s rybím tukem (Rybilka, kterou však umíchají v lékárně a je bez konzervačních látek). Může ale i vysušovat, takže pozor!
Dobré zkušenosti jsou i s Weledou (https://www.weleda.cz/produkty/pece-o-dite/mesickovy-kojenecky-krem/), nebo se dá klidně použít i Bepanthen, je hojivý.Jak dále píše naše spolupracovnice Lucka:


"Osobně bych doporučila používat toho co nejméně, takže buď olej nebo krém, dát si pozor především u těch olejů, aby miminko nebylo mastné hlavně v místech zapářky - podpaží, třísla, pod bradičkou, v zátylku - tam zbytky oleje raději vytřít, aby nedošlo k následnému opruzení.
Pozor na kosmetiku z drogerie, především Johnsons, u nedonošenců bych ji vůbec nedávala, je hodně parfémovaná a 
způsobuje alergické reakce. Někdy mohou u takto malých miminek dělat problém i vlhčené ubrousky, takže když už, tak bez parfemace a konzervačních látek (např. Pampers sensitive by měli být dobré).

U nás na oddělení jsme to dělali tak, že jsme buničinu navlhčili olejíčkem a tím jsme zadeček utřeli." Na koupání: opět oblíbená Weleda, (https://www.weleda.cz/produkty/pece-o-dite/mesickova-kojenecka-koupel/), z lékárenské kosmetiky Balneum Hermal (http://www.lekarna.cz/balneum-hermal-liq-1x500ml/) nebo Linola Fett (http://www.linolaweb.cz/produkt-linola-fett-olbad) - ta je dle slov Lucky výborná. Všechny uvedené koupele jsou olejové, takže pak se miminko nemusí mazat. 
Zdroj: Bc. Lucie Přikrylová - porodní asistentka, dětská sestra a laktační poradkyně, spolupracovnice o.s. Nedoklubko

Žádné komentáře:

Okomentovat