3. dubna 2012

Článek v Plzeňském deníku (příloha Moje rodina), 31.3.2012

31. března 2012 vyšel v Plzeňském deníku, v příloze "Moje rodina" článek o předčasném porodu naší koordinátorky Veroniky Hřebejkové, o Nedoklubku, projektu Mámy pro mámy a setkání předčasně narozených dětí a jejich rodičů v plzeňském MC Jablíčko.Znění:

Byly to dlouhé a kruté dny strachu

„Jsem maminkou chlapečka narozeného předčasně ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství, s porodní váhou 740g (narodil se v říjnu 2009). Náhle se nám změnil celý svět. Chtěla jsem miminko donošené, zdravé, porod bez komplikací a užívat si mateřství jako každý jiný rodič donošeného zdravého miminka. Zachvacovaly mě pocity bezmoci, zoufalství, sebeobviňování, nejistoty a strachu. S Dominikovým tatínkem Vladimírem jsme každý den bojovali o jeho život a nevěděli, co bude dál. Náš život byl jako na houpačce, z minuty na minutu se měnil, podle toho jaký byl jeho zdravotní stav. Byly to dlouhé a kruté dny strachu, ale čas běž&iacut e; dál a my všichni se dnes radujeme z krásného dvouletého syna, který si svůj život vybojoval. Je to velký bojovníček a my se stali jeho partnery na celý život. Stačí, když vykouzlí svůj úsměv na svém obličeji a my jsme šťastní,“ svěřuje se dnes již spokojená maminka Veronika Hřebejková z Kraslic.
Právě tato nová životní zkušenost přivedla Veroniku k občanskému sdružení Nedoklubko, které pomáhá především po psychické a emoční stránce rodinám s předčasně narozenými dětmi.
„Snažíme se aktivizovat všechny své síly a problematiku předčasných porodů více přiblížit
směrem k veřejnosti. Propojujeme svět odborníků a rodičů, ale také se snažíme apelovat na ústavní činitele, protože činnost Nedoklubka je založena na bázi dobrovolnictví a není hrazena ze žádných státních zdrojů. Spolupracujeme se všemi, kterým není lhostejný osud předčasně narozených dětí a jejich rodičů,“ vysvětluje činnost Nedoklubka jeho koordinátorka v Plzeňském a Karlovarském kraji Veronika Hřebejková.
Nejdůležitějším projektem Nedoklubka jsou Mámy pro mámy, který vznikl v roce 2010, jehož smyslem je, vlastnoručně vyrobený dáreček maminkou po předčasném porodu, která je již se svým miminkem doma, předat jiné mamince, která je se svým kulíškem v současné době v nemocnici a tím ji povzbudit do dalšího boje. Tento projekt je otevřený i pro další zájemce. Mohou se do něho zapojit jednotlivci (přátelé, známí, babičky, tety) i organizace - mateřské školky, mateřské centra, dobrovolnické kluby, pečovatelské domy…
Dalšími projekty jsou putovní výstava Miminek do dlaně, soutěž Zlatý kulíšek a Ponožkový rekord, které byly ocenění Purpurovým srdcem. Novinkou je Kniha pohádek pro kulíšky, a v neposlední řadě Laické poradenství.
„Po vlastních, hodně těžkých zkušenostech přeji všem rodičům předčasně narozených miminek, aby svůj boj nikdy neprohráli a byli šťastní tak, jako je nyní šťastná naše rodina,“ říká závěrem Veronika, která připravila na středu 28. března 2012 setkání předčasně narozených dětí  a jejich rodičů v mateřském centru Jablíčko v Plzni.

Maminka Veronika s Dominičkem před cvičením u fyzioterapeutky Jany Knězové 21. března 2012. 

Dominiček dva měsíce po narození:Dominiček s maminkou (první zleva) při pravidelném měsíčním setkání předčasně narozených dětí Plzeňského a Karlovarského kraje v mateřském centru Jablíčko v Plzni.Koordinátorka Nedoklubka Veronika Hřebejková společně s Vladimírou Nejdlovou z Heřmanovy Hutě připravily dárky pro maminky předčasně narozených dětí, které převzala vrchní sestra neonatologického oddělení FN v Plzni Dana Špidlenová společně s chovací asistentkou Ilonou Hostinskou.  

Žádné komentáře:

Okomentovat