6. ledna 2011

Háčkovaná soupravička pro předčasně narozené Kulíšky

Soupravičku pro Kulíšky do inkubátoru můžete uháčkovat podle návodu paní Jany, která nám návod poslala a již několik nádherných soupraviček pro nedonošená miminka vyrobila. Velmi názorně najdete techniku háčkování v návodu na čepičku.
Návod na háčkovanou čepičku:
návod je podrobně popsán i s obrázky, jak vytvořit pevné oko atp. Je dobré jej prostudovat, než se pustíte i do výroby botiček. celý ke stažení jej najdete zde:

 Při háčkování čepičky je lepší pro snadnější orientaci ukončení jednotlivých řad vtáhnout do středu kolečka z dlouhých sloupků bavlnku jiné/kontrastní barvy a při uháčkování řady dlouhých sloupků tuto bavlnku před uháčkováním dlouhého sloupku další řady přeložit za uháčkovaný dlouhý sloupek předcházející řady. Tím se postupně proplétá jakási přímka napříč háčkovanými řadami.

Pro dětskou čepičku nedonošeného miminka bychom měly uháčkovat 10 řad dlouhých sloupků, každá řada by měla být tvořena maximálně 20 dlouhými sloupky.
Začínáme pružným kroužkem z 10 dl sl (dlouhých sloupků). V další řadě vháčkujeme do každého druhého dlouhého sloupku místo jedno dlouhého sloupku dva dlouhé sloupky (tak se přidává) až dosáhneme 20 dl sl v jedné řadě. Kontrastní bavlnka nám pomůže přehledně spočítat, zde jsme již uháčkovaly 10 řad! :-)


Návod na háčkované botičky (0-3 měsíce)
Než se pustíte do bačkůrek, prostudujte návod na čepičku, kde je popsaná podrobně i s obrázky technika háčkování. 
Hlavní díl (začíná se podrážkou)
Uháčkujte 8 řetízkových ok. Pracujte háčkováním do kruhu.
Řada 1: Vynechte první 3 řo (řetízková oka), 1 (ks) krátký sloupek do každého z následujících 5 řo, 2 řo. 1 ks pod každou zbývající jednu nitku 5 řo, 1 ks do každého dalšího řo, 2 řo, po o dalšího řo. Před začátkem každé řady vložte značku.
Řada 2: 1 ks do dalšího řo, 1 ks do každého z následujících 5 ks, 3 ks do meř (mezera) z 2 řo, 1 ks do každého z následujících 6 ks, 3 ks do meř z 2 řo, 1 ks do každého z následujících 6 ks, 3 ks do meř z 2 řo.
Řada 3: 2 krát (1 ks do každého z následujících 6 ks, 2 ks do každého z následujících 3 ks).
Řada 4: 2 krát (1 ks do každého z následujících 6 ks, 2 ks do každého z následujících 6 ks).
Řada 5 a 6: 1 ks do každého ks.
Řada 7: 6 krát (ks do každého z následujících 2 ks, ujmout do dalších 2 ks (ujmout jedno oko, háček vpíchněte do dalšího ks, na háček nahoďte přízi a protáhněte ji dvakrát, na háček nahoďte přízi a protáhněte ji všemi třemi smyčkami na háčku), 1 ks do každého z následujících 2 ks). Uháčkujte 1 ks do každého z následujících 3 ks za značkou. Obraťte práci a nyní začněte pracovat v rovných řadách pro vytvoření lemu nad patou.
Řada 1: 1 řo, 1 ks do ks pod ním, 1 ks do každého z následujících 10 ks, 2 ks do dalšího ks, obraťte.
Řada 2 – 8: 1 řo, 1 ks do každého z následujících 12 ks, 1 ks do řo. Ukončete.
Vrchní díl
Uháčkujte 5 řo.
Řada 1: Vynechte první 3 oka, 1 ks do každého z následujících 2 řo, 2 řo, 1 ks pod každou zbývající jednu nitku základního řetízku, 1 ks do dalšího řo, pevné oko do dalšího oka ze 3 řo.  Před začátkem každé řady vložte kontrastní bavlnku.
Řada 2: 1 ks do řo, 1 ks do každého z následujících 2 ks, 3 ks do mez ze 2 řo, 1 ks do každého z následujících 3 ks, 3 ks do meř ze 2 řo.
Řada 3: 2 krát (1 ks do každého z následujících 3 ks, 2 ks do každého z následujících 3 ks).
Řada 4: 1 ks do každého z následujících 3 ks, 2 ks do každého z následujících 6 ks). Uháčkujte 1 ks do každého z následujících 2 ks za značkou. Neukončujte.
Dokončení
Přiložte vrchní a hlavní část botičky rubovou stranou k sobě, horní díl na hlavní díl, a spojte je pomocí ks, začněte u zadního rozšíření a používejte připojenou přízi: háček vpíchněte pod obě nitky dalšího ks na horní a dalšího ks hlavního dílu, na háčku nahoďte přízi a protáhněte smyčku, na háčku nahoďte přízi a protáhněte ji oběma smyčkami na háčku k dokončení ks. Tímto způsobem pokračujte až do sešití 18 párů ok. Ukončete.
Zadní rozšíření přeložte na půlku na lícovou stranu a přišijte je dolů podél okraje pro vytvoření tunýlku.
Do jehly navlékněte stuhu a protáhněte ji tunýlkem, konce stuhy vycházejí oky na horní části předního dílu. Udělejte mašličku a přistřihněte konce.Chce to trénink, ale výsledek je báječný!!! :o)

Žádné komentáře:

Okomentovat