10. září 2010

Polohovací pelíšky pro miminka

Podložek a polohovátek pro miminka je více typů : oválný polštářek pod celé miminko, větší podkova - podobných rozměrů jako kojící polštář, pouze méně naplněná, která obemkne celé miminko, může se do ní schovat jako do pelíšku, nebo podložit zádíčka či nožky ( my jsme jej ještě dlouho používali i pro podpírání pod prsama, když kluci chtěli mít větší "obzor", ale ještě se neudrželi na čtyřech a jako zábranu v posteli, aby nám nesklouzli dolů :-)).) Anebo je oblíbená podkovka krátká, která se používá i pro miminka v inkubátorech, slouží také k polohování miminka, podložení hlavičky, či vytváření těsnějšího prostoru a hranic okolo tělíčka, tak jak bylo miminko zvyklé v bříšku u maminky. Kruh málo naplněný pod hlavičku miminka. Miminka, která jen neleží na rovné podložce, ale mají okolo sebe "hranice", bývají klidnější, lépe se vyvíjejí a prospívají.
Materiál: vhodnými materiály jsou plátno, flanel a 10% bavlna.
Pokud je náplní pelíšků molitan, musí být polohovátka dvouvrstvá pro snadnější údržbu. Pokud budeme plnit kuličkami, stačí vrstva jedna, protože polystyrenové kuličky jsou nesmáčivé a praním se nepoškodí. Sestřičky v nemocnicích jsou  šikovné a vzkazují, že není třeba používat pro jednu vrstvu zip. Po ušití a naplnění otvor zašijte, až bude potřeba kuličky doplnit, poradí si s tím :-).

Rozměry: Rohlíčky - podkovky šijeme v různých velikostech: 
pro nejmenší miminka je výška podkovky 26cm, v nejširším místě 26-28cm. Otvor pro hlavičku má šířku 11-13cm. Strany rohlíčku jsou široké 10cm. Je dobré střihnout rohlíček s "rozevřenými" konci. pokud budou střiženy rovnoběžně, po vyplnění se podkovka příliš uzavře.

pro ta trošku větší miminka je výška podkovky 48-52cm. V nejširším místě má 34-40. Vzdálenost na hlavičku mezi "nožkami" rohlíku je 14-18 a šířka každé "nohy" je 10-14cm.


Pelíšky dvouvrstvé:


Vniřní část je ušita většinou z plátna, se  všitým, skrytým zipem, aby se mohli dosypávat kuličky, pokud se slehnout anebo naopak odsypat, pro menší tvrdost pelíšku. Pro naplnění se používají polystyrenové kuličky EPS 70 (cena za 20l i s dopravou se pohybuje na internetu okolo 90 Kč).

Povlak na pelíšek se šije z flanelu, plátna, bavlny či jiného měkkého, zdravotně nezávadného a příjemného materiálu, na vnitřní straně je všitý také skrytý zip anebo zipy suché, aby se mohl povlak vyprat.
tady je odkaz na jednoho z českých výrobců polohovacích pomůcek www.csoostrava.cz

a odkaz na jednoho z prodejců polystyrenových náplní
http://ostrava.olx.cz/polystyrenove-kulicky-nahradni-napl-iid-88444123

Žádné komentáře:

Okomentovat