24. srpna 2010

Návod na bačkůrky

Moje babička plete pro miminka vytrvale, každý měsíc několik soupraviček a je to její štěstíčko a radost. Její  ponožtičky a čepičky na nejmenší miminka již od 500g  jsou vyzkoušené nejenom našimi kluky:-). Napsala  pro vás návod, snad bude pochopitelný, nedokáži jej, jako nepletařka posoudit...Pokud budete mít návrh na jeho úpravu, prosím o připsání do komentářů. Děkuji.
Babička plete z příze Ája, velikost podešve je 9cm, stejně tak i čepička na výšku i šířku...
 Postup psaný babičkou:
začínáme na 28ok, pleteme hladce obrace deset řad. v 11 řadě jedno KR (nebo BR-nepřečtu) oko, 2 spojit do konce řady.
12 řada obrace, 13 řada hladce, 14 obrace. potom dáme 18 od hladce na jednu jehlici, na druhé nám zůstane 10 ok. při 15 řadě oddělíme středních osm ok a pleteme jazýček, šest řad. Potom na obou stranách ujímáme dvakrát jedno oko.Zůstanou 4 oka. Rozdělíme na dvě jehlice. Máma dvě oka a po straně přidáme pět ok. Máme na levé straně 17ok +kr(to není moc čitelné kr, br? nevím).
Zpět pleteme v rubové straně hladce, nabíráme pět ok z druhé strany + 2 oka. Potom pleteme pěnovým vzorem šest řad, to jsou tři vroubky. Dále pleteme na líci hladce, rub obrace další čtyři řady. to je spodek bačkorky, kde při pletení uzavírám na začátku a v prostředku 4 oka.

Postup upravený maminkou Lucky Kolářové:

Začínáme na 28 ok, pleteme hladce, obrace deset řad. V jedenácté řadě jedno oko nahodit, dvě splést, opakovat do konce řady. Dvanáctá řada obrace, třináctá řada hladce, čtrnáctá řada obrace. Potom upleteme 18 ok hladce na jednu jehlici, na druhé nám zůstane 10 ok. Při patnácté řadě oddělíme středních osm ok a pleteme jazýček, šest řad, líc hladce, rub obrace. Potom na obou stranách ujímáme dvakrát jedno oko. Zůstanou 4 oka. Rozdělíme na dvě jehlice. Máme dvě oka a po straně přidáme pět ok. (Na levé straně máme 17 ok.) Zpět pleteme v rubové straně hladce 2 oka a nabíráme pět ok z druhé strany a zbývajících 10 ok. Potom pleteme pěnovým vzorem šest řad, to jsou tři vroubky. Dále pleteme na líci hladce, rub obrace další čtyři řady. To je spodek bačkůrky, kde při pletení uzavírám na začátku a uprostřed 4 oka, celkem 2x v lícové řadě, zůstane 26 ok, které zakončíme. Bačkůrku sešijeme, stočíme šňůrku a protáhneme dírkami 11 řady.

Žádné komentáře:

Okomentovat