23. července 2010

Souprava pro "Kulíšky"

A máme tu další návod na ponožky a čepičku pro malé Kulíšky. Pleteme vlnou vhodnou pro děti (např. Baby) na jehlicích 3 - 3,5.

Čepičku začneme na 50 ok a pleteme pružným vzorem (1 oko hladce, 1 oko obratce) 7 - 10 cm. Tady začneme tvarovat vršek čepičky - upleteme krajové oko a poté spleteme každá dvě oka, krajové oko (máme 26 ok). Rubovou řadu pleteme obratce, další lícovou řadu pleteme stejně jako předchozí (splétáme vždy dvě oka), rubovou řadu opět přepleteme obratce a další řadu už naposledy splétáme vždy dvě oči. Nyní máme 8 ok, která nezakončujeme, pouze odstřihneme vlnu tak, aby nám zbyl dostatečně dlouhý kus na sešití. Odstřiženou vlnu navlékneme na jehlu a vlnu provlékneme všemi zbylými oky a pak už celou čepičku sešijeme.

Ponožky začneme na 24 ok a pleteme pružným vzorem do výšky 5 cm. Patu pleteme na polovině ok (=12 ok).

Patu tvarujeme následovně - první lícová řada: první dvě oka spleteme, 8 ok hladce, 2 oka spleteme; rubovou řadu přepletem obratce; druhá lícová řada: 2 oka spleteme, 6 ok hladce, 2 oka spleteme; rubovou řadu opět přepleteme obtace; a naposledy lícová řada: 2 oka spleteme, 4 oka hladce a 2 oka spleteme; rubovou řadu opět přepleteme obratce.

Nyní začneme ukončená oka opět nabírat a tvarovat tak patu. Volnou jehlici vpíchneme do kraje pleteniny, nahodíme vlnu a protáhneme, dále pleteme hladce až na konec řady, kde stejným způsobem nabereme další oko, rubovou řadu přepleteme obratce, v dalších dvou lícových řadách opět přidáme stejným způsobem další oko na začátku i na konci řady a rubové řady přeplétáme obratce. Patu máme vypletenou.

Pokračujeme v pletení chodidla a nártu a to následovně: prvních 11 ok nad patou upleteme hladce, dvě oka spleteme (poslední oko paty a první nártu) a zbylých 11 ok pokračujeme pružným vzorem. Do výšky 2 cm od paty přeplétáme jak se oka jeví. Tím nám vznikne chodidlo a nárt a můžeme tvarovat špičku.

Špičku ponožky tvarujeme takto: krajové oko, 2 oka splést, 6 ok hladce, 2 oka splést, 1 oko hladce, 2 oka splést, 6 ok hladce, 2 oka splést, krajové oko. Rubovou řadu přepleteme obratce. Další lícovou řadu pleteme obdobně: krajové oko, 2 oka splést, 4 oka hladce, 2 oka splést, 1 oko hladce, 2 oka splést, 4 oka hladce, 2 oka splést, krajové oko. Rubovou řadu opět přepleteme obratce. A poslední lícová řada: krajové oko, 2 oka splést, 2 oka hladce, 2 oka splést, 1 oko hladce, 2 oka splést, 2 oka hladce, 2 oka splést, krajové oko. Zbyde nám 11 ok, která v následující řadě uzavřeme.

Nyní už jen ponožku z bokku sešijeme a máme hotovo. Druhou ponožku pleteme stejně jako první, jen patu pleteme na opačné straně, abychom měli oba švy na vnitřních stranách nožiček - což znemená, že v řadě, kde začínáme tvarovat patu, nejprve přepleteme prvních 12 ok pružným vzorem a teprve tady začneme s vyplétáním paty.
Doufám, že jsem vše popsala srozumitelně. Pokud by jste chtěli něco podrobněji popsat či vyfotit, pište prosím do komentářů.

1 komentář:

  1. Romčo, děkujeme. Snad to i sama, ač zatvrzelý pletařský neumětel, vyzkouším :-)!

    OdpovědětVymazat