1. července 2010

Podpora kojení - odstříkávání mateřského mléka.

Pokud jste čerstvou maminkou nedonošeňátka, možná uvítáte novou službu našeho občanského sdružení, možnost zapůjčení výkonné dvoufázové odsávačky zkonstruované přímo pro potřeby nedonošených děťátek a jejich maminek.
"I když je miminko velice nedonošené, potřebuje do pusinky mléko matky. Ze začátku dostává třeba jen několik kapek, poté několik mililitrů mlíčka. I tyto zdánlivé minidávky mají pro miminko zásadní význam. Základem výživy "přes pusinku", do zažívacího traktu je mateřské mléko, pokud možno vlastní matky...Dobré je začít odstříkávat co nejdříve po porodu – pokud je možné v závislosti na zdravotním stavu ženy do 6. hodiny.Odstříkávat lze začít zvolna. Frekvence odst by měla být 8–12x/den v prvních 7–10 dnech. Postupně zvyšovat délku a intenzitu stimulace v průběhu prvního týdne.Celková doba stimulace odsáváním by měla trvat alespoň 100 minut / 24 hodin. Zpočátku by měla trvat cca 10–15 minut – to stačí ke stimulaci prolaktinu. O několik dní později po nalití prsů by měla žena odstříkávat tak dlouho, dokud mléko teče, a pak ještě 1–2 minuty. Pokud by se přestalo odsávat po 10–15 min., kdy mléko ještě teče, mléko by obsahovalo méně tuku. Nemělo by se odsávat déle než 30 minut. K dlouhodobému odsávání je nejvhodnější velká, dvoufázová elektrická odsávačka odsávající oba prsy současně s možností regulacesání. Tento typ odsávačky v první fázi napodobuje stimulaci prsu dítětem a ve druhé fázi napodobuje sání dítěte pro zisk mléka.Současné odsávání obou prsů zvyšuje více hladinu prolaktinu, poskytuje více mléka a snižuje dobu odstříkávání..."  citováno z brožurky os Nedoklubko, kterou s láskou napsala paní neonatoložka a velká propagátorka kojení paní Magdalena Chvílová - Weberová. Celou ke stažení ji najdete zde: Kojení je hledání cesty k sobě navzájem
Informace o odsávačce převzaté z webu www.medela.cz:
Bylo prokázáno úspěšné zahájení kojení po porodu u žen používajících Medela Symphony 2-fázovou el. nemocniční odsávačku.1
1. Pediatrics Vol. 113 No. 2 February 2004; "Ultrasound Imaging of Milk Ejection in the Breast of Lactating Women;" Donna T. Ramsay, PhD; Jacqueline C. Kent, PhD; Robyn A. Owens, PhD; and Peter E. Hartmann, PhD
 • Tento typ odsávačky je nejúčinnější při stimulaci tvorby a uvolňování mléka = tvorbu hormonu prolaktinu, což vede k nástupu laktace.
 • 2-fázové odsávání je nejšetrnější k prsní tkáni
 • V prvních několika dnech po narození dítěte většina matek odsaje jen velmi malé množství mléka, ale může jeho tvorbu stimulovat.
 • Odsávání by mělo trvat 10 -15 minut, což je dostatek času pro stimulaci uvolňování prolaktinu.
 • Jakmile se začne mléko tvořit dodržujeme opět odsávání 10 - 15 minut, aby bylo odsáto i zadní tučné mléko.
 • Platí obecné pravidlo, odsávání by nemělo trvat déle než 30 minut.
Takto lze zajistit dostatečnou tvorbu mléka pro nedonošené dítě.

Klíčové rysy

 • Hygiena - odsávací sety Medela splňují nejpřísnější hygienické normy:
  • odsávací sety nebo jen lahvičky pro opakované použití - autoklávovatelné na 134°C
  • odsávací sety nebo jen lahvičky jednorázové - sterilně baleny již od výrobce
  • každá maminka může používat svůj vlastní odsávací set
 • Individuálně nastavitelné vakuum
 • Možnost odsávání z jednoho nebo obou prsů
 • Odsávací set může být následně rozšířen na jakýkoliv typ malé el. odsávačky
 • U Lactiny Select lze nastavit jak intenzitu vakua tak i rychlost odsávání (počet cyklů)
 • U Symphony 2-fázové odsávání věrně napodobuje sání kojence ve dvou fázích a tím je k prsní tkání nejen velmi šetrné, ale také účinné.
1. fáze stimulační = jemné rychlé sání v rytmu 120 cyklů za minutu - mléko z prsu ještě nevytéká, ale dítě pouze stimuluje spouštěcí reflex.
2. fáze odsávací = hluboké pomalé sání v rytmu 60 cyklů za minutu - mléko z prsu začíná vytékat a dítě pije hlubokými doušky.
Pouze tyto uvedené rytmy, a ne jiné, jsou zárukou účinného 2-fázového odsávání.

Žádné komentáře:

Okomentovat