7. května 2010

Mámy pro mámy v Belgii

Od odpoledne v úterý 4.5. do půlky dne 6.5. proběhla v Belgii schůzka skupin a sdružení rodičů nedonošených miminek.
Jejím hlavním cílem bylo tentokrát představit naše problémy a potřeby některým poslancům a médiím v Bruselu, abychom si mohli vybojovat lepší péči a podporu pro naše minimiminka a jejich rodiče.
Neméně důležité ( a pro mě osobně asi i mnohem zajímavější :-) ), ale bylo samotné setkávání a výměna zkušeností s ostatními rodiči : holandský tatínek Gert, kterému se narodil nedonošený, maličký syn již před 21lety, nám představil svůj koncept práce s rodiči v nemocnicích, Nedoklubko za Čechy ukázalo několik vašich srdíček a představilo projekt Mámy pro mámy, maminka trojčátek ze Španělska, se pochlubila novou knížkou, francouzka (trošku bílá vrána :-D - má tři děti a všechny přenášené :-D), vysvětlila, jak se podařilo ve Francii zvýšit délku mateřské dovolené pro rodiče kulíšků, Švédka, které jsme my všichni záviděli jejich péči o nedonošeňátka a rodiče, finské maminky a jejich nové sdružení Peříčko.....irská maminka, italský tatínek, portugalské sdružení, dánské sdružení ...bylo hrozně zajímavé vidět všechny ty rodiče a slyšet je mluvit o svých plánech pro rodiče nové. O tom jak je to v každé zemi v něčem jiné, ale v některých věcech naprosto stejné! Strach je stejný, obavy, odloučení .... Skoro nikde není možné, aby rodiče byli se svými dětmi (ať z důvodu, že taková není praxe a postup v zemi anebo je to pro rodiče neúnosně nákladné). Pro prospívání dětí tolik potřebné klokánkování také není tak běžné a samozřejmé ....a další a další věci, které by bylo tak fajn zlepšit a změnit!
Je toho hodně a jsme asi zatím na úpatí óóóbrovské hory .... ale ono to půjde! Už proto, že je nás, rodičů nedonošených miminek, čím dál víc, víme, jak těžké to je, být na všechno sám a proto v tom nové rodiče nechceme nechat!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat