20. ledna 2010

Nejčastější dotazy


Nejčastější dotazy k projektu

Komu chceme pomáhat?
Myšlenka projektu je podpořit psychicky malým dárkem a vzkazem maminky, které jsou krátce po předčasném porodu. Tento "zvrat" v těhotenství bývá často nečekaný, náhlý a velice bolestný. Miminko váží mnohdy jen několik set gramů (od necelých 500 - 2500g) a bojuje o život v inkubátoru na oddělení neonatologického JIP oddělení. V některých nemocnicích zůstává  jeho maminka v nemocnici poblíž miminka, ovšem nezřídka musí být propuštěna domů a za malým "kulíškem" i několikrát denně dojíždí s mateřským mlékem. Velice obtížně snáší odloučení od děťátka, bezmocnost a osamocenost. Proto jsme se rozhodli dát těmto maminkám najevo, že o nich víme, myslíme na ně a není nám jejich osud lhostejný....

Kdo může pomáhat a do projektu se zapojit ?
Připojit se může kdokoliv, kdo by chtěl pomáhat dobré věci. Největší chuť se přidat budou mít zřejmě maminky, které si prošly podobnou zkušeností a ví, jak těžké je být od svého miminka odloučená. Víme však, že i lidé, kteří nevědí, jaké to je prožít si předčasný porod , se rádi přidají a podpoří. Dají najevo, že jim záleží na ostatních.

Jak pomůžu?
  • Můžete vyrábět malé dárky, které předáme maminkám v nemocnicích
  • Můžete plést a háčkovat ponožtičky a čepičky pro miminka v nemocnicích, či vyrábět další pomůcky.
  • Můžete zajišťovat distribuci dárků na Neonatologické oddělení v nemocnici vašeho kraje a  stát se dobrovolným "oblastním koordinátorem" ( kontaktujte Michaelu Lískovcovou, viz. níže)
  • Můžete tvorbu dárků pro maminky doporučit ve svém okolí organizacím , jako jsou mateřská centra, mateřské školky, pečovatelské domy či další
  • Můžete přispět finančně na nákup materiálu anebo materiál darovat (vlnu, látky, rouno, plsť, korálky ....)

Jak dlouho bude projekt probíhat?
Projekt není časově omezen.

Co mohu vyrábět?
Upřednostňujeme srdíčka látková či plstěná, velikost cca 10cm, výběr barev a materiálu záleží na vaší představivosti. Takovýto dárek budou moci maminky přenechat u miminka v inkubátoru ( popřípadě z hygienických důvodů na inkubátoru), což je pro maminku veliká psychická podpora!
Tvar srdíčka pak symbolizuje jednak logo našeho projektu, především však lásku, kterou bychom rádi vyjádřili maminkám v těžké životní situaci, stejně tak i jejich malým miminkům, bojujícím o život.
Pokud budete chtít vyrábět srdíčka odlišnou technikou anebo máte návrh na zcela jiný dáreček - fantazii se meze nekladou, bude nám potěšením nechat se vámi inspirovat!
Pokud chcete plést čepičky a ponožtičky na miminka, vaše výrobky budou také vítané!

Mohu si někde najít návod?
Návody, fotky dárků, oblečků a bližší informace najdete na těchto stránkách :
http://mamypromamy.blogspot.cz/

Jak dále naložit s vytvořeným dárkem?
Na dáreček přivažte, přišijte, či jinak upevněte visačku se vzkazem a kontaktem, kterou naleznete ke stažení na stránkách Mámy pro mámy - Dárečky návody či Informace k projektu + návody. Vzkaz či pozdrav se jménem mohou připsat i děti, které dárečky vyráběly!
Pokud jste sama maminkou předčasně narozeného miminka a chtěla byste svůj příběh předat "nové" mamince pro povzbuzení a naději, můžete jej i s dárkem vložit do obálky a visačku nalepit na ni.
Budete laskavi, pošlete-li nám fotku vašeho výrobku na adresu liskovcova@nedoklubko.cz. Rádi ji vystavíme na našich stránkách!

Když vyrobím dárek anebo i více dárečků, jak je předám a komu?
Máte možnost dárek buď
  • zanést do mateřského centra ve vašem městě, které se zapojilo taktéž do projektu
        (síť mateřských center průběžně doplňujeme na v sekci Mateřská centra)
  • napsat zprávu, e-mail anebo zavolat hl. koordinátorce a projednat s ní předávku dárků a nebo dárky poslat na její adresu. Dohodne předání dárečků v nemocnici, kde jsou nejvíce potřebné.
Michaela Lískovcová, Na Výsluní 288, 391 56  Tábor, e-mail: liskovcova@nedoklubko.cz, tel:  605 058 868 (kontaktujte ji také, budete-li mít zájem o spolupráci či máte jiný dotaz, týkající se projektu. Dárky můžete posílat i na její adresu)

Jak se dárek dostane k mamince?
Dárky doručujeme na oddělení všech nemocnic starajících se o nedonošená miminka a jejich rodiče. Abychom nezatěžovali provoz oddělení JIP, nenosí  dárky jednotliví vyrábějící ale oblastní koordinátoři, jejichž seznam na stránkách http://mamypromamy.blogspot.cz/ a www.nedoklubko.cz aktualizujeme.Všechna oddělení JIP ve vybraných nemocnicích jsou s probíhajícím projektem seznamována.

Děkujeme za vaši podporu rodinám s předčasně narozenými miminky. Vaše pomoc je nesmírně důležitá a potřebná. Projekt je založen na dobré vůli Vás všech a bez Vás bychom nemohli předávat povzbuzení a podporu stovkám maminek každý měsíc. Stejně tak děkujeme za spolupráci personálu zapojených nemocnic.


kolektiv občanského sdružení NEDOKLUBKO z.s., autora celorepublikového projektu Mámy pro mámy

Žádné komentáře:

Okomentovat